Peoples FDR XL 115x40 Afrydning med affaldssortering

Designet af Peoples
Produceret i Danmark


Indhent tilbud

 

Fraktioner: 3 fraktioner á 80 liter

Farve: Valgfri RAL Classic farve, se farver her / eller curlet rustfri stål.

Indkast: Valgfri udformning på indkast. Se indkastoversigt her

Dimensioner: Ydre mål: 1150 (B) x 400 (D) x 1070 (H) mm

Garanti: 5 år

Funktioner: 

  • Lås på låge
  • Flad top til afsætning af bakker
  • Udbygningparat ved behov for flere fraktioner
  • Ergonomisk tømning – indkast fra front
  • Skjulte hængsler
  • Solid fastgørelse af affaldsposer

Rengøring: Produktets glatte pulverlakerede overflade er nem at rengøre med en fugtig klud. Affaldsspanden er designet med store jævne flader for at undgå skidtsamlere og riller hvor snavs og væsker kan samle sig.

Arbejdsmiljø: Frontåbning sikrer personalet en ergonomisk optimal udskiftning af pose. Alle kanter er afrundede for at mindske risiko for arbejdsskader.

Fremtidssikring: Systemet kan løbende udbygges og flere moduler sammenkobles, ligesom låge kan skiftes. Spandene kan derfor altid tilpasses 100% til den virkelighed de skal fungere i.

Levering: Produceres på bestilling i ønsket design og farve.

Downloads

ProduktdatabladKatalog: Indendørs Affaldssortering
Affaldssorteringssystem tivoli

Produkt specifikationer

Model: Peoples FDR XL 115×40

Produkttype: Modulopbygget affaldssorteringssystem med afsæt til bakker.

Materiale: 1,25 mm pulverlakeret stål

Tilvalg

  • Piktogrammer på låg og/ eller front
  • Klap for indkast – sikring mod fugle og slagregn.
  • Panthylde på siden
  • Askebæger på siden

Om produktet

FD Roof XL 115×40 er vores affaldssorteringsstation med bakkeafsæt. Den flade top med høj kant gør den ideel til brug i food halls, kantiner, restauranter og forlystelsesparker, hvor der er behov for afsætning af bakker. Affaldsspanden er udført i robuste materialer og kan stå udendørs hele året. Affaldspanden betjenes via indkast i siden og udformningen på spandens indkast kan tilpasses jeres behov ligesom farve og tekster tilpasses jeres omgivelser.

Udover muligheden for at tilpasse produktet til dine behov, er skraldespanden kendetegnet ved høj funktionalitet for bruger og personale. Skraldespanden er udført i rustfri stål, og produceret i Danmark af profesionelle smede, som sikrer højeste kvalitet og dermed en lang levetid på produktet.

FD Roof XL 115×40 fås med både med åbne indkast til affaldet, samt indkast med klap som skærmer for fugle, regn og slud hvis de står udendørs.

For at skåne rengøringspersonalet skal produktet tømmes via sideåbning gennem spandens store låge.

Ergonomi
Frontåbning sikrer rengøringspersonalet en ergonomisk optimal tømning.
Renhed i sorteringen
Fraktionstilpassede indkast sikrer den reneste sortering af affaldet.
Lav driftsøkonomi
Modulopbygning sikrer lav driftsøkonomi, da sliddele som hængsler, låg, hjul, låger osv. kan skiftes på stedet. Det er også bæredygtigt.

Udviklet til Tivoli i samarbejde med Tivoli

I samarbejde med Tivoli indgik vi en rammeaftale om leverance af affaldsløsninger til Tivoli Food Hall. Aftalen tog udgangspunkt i vores eksisterende designserie for byrumsinventar, Functional Design, hvor en af vores standard affaldsspande dannede fundamentet for projektet.

Udforsk case

Relaterede produkter

Har du brug for rådgivning i forbindelse med et projekt?

Når du kontakter os, får du fat i Flemming, Nikolai eller Caroline. Vi brænder for at hjælpe arkitekter, designere, indkøbere og projektledere med at skabe funktionelle og æstetiske rammer. Vi sætter os altid ind i de enkelte projekter, så løsningen passer nu og i mange år frem. For at kunne tage din forespørgsel videre mangler vi blot et par enkelte oplysninger.